Pierwszy trening – jak się zmotywować?

Pierwszy trening – jak się zmotywować?

Pierwszy trening – jak się zmotywować?

Często chcąc zmienić swój tryb życia chcielibyśmy zacząć ćwiczyć. Jednak różnie bywa z motywacją, która jest kluczowa w tym procesie. Ciągłe odkładanie ćwiczeń i stwierdzenia, że zaczniemy od jutra sprawią, że tak naprawdę będziemy stale odwlekać walkę o zdrową i wymarzoną sylwetkę. Zobacz wskazówki jak się zmotywować i rozpocząć pierwszy trening. Spraw, aby dzisiejszy dzień był tym przełomowym.

Określ plan działania

Na początku swojej drogi związanej z ćwiczeniami ważne jest, aby określić plan działania. Warto określić, jakie efekty pragniemy uzyskać po regularnym ćwiczeniu, częstotliwość z jaką będziemy wykonywać trening oraz jego intensywność. Powodów, dla których pragniemy zacząć ćwiczyć może być wiele.

Czy to chęć zrzucenia kilku kilogramów, wyrzeźbienie sylwetki czy pozbycie się uporczywych bóli pleców. Wszystkie powody są ważne, jednak należy je określić, aby móc kupić niezbędny sprzęt i dopasować treningi. Warto wybrać rodzaj aktywności, którą lubimy, po to, aby już na samym początku się do tego nie zniechęcić. Kiedy postawisz tezę dotyczącą delu, będziesz dążyć do jego osiągnięcia jak najprzyjemniejszą drogą. Zawsze dawaj z siebie wszystko, bo to działa motywująco.

Warto działać wspólnie

Jeśli z pewnych względów nie chcesz zaczynać treningów samodzielnie, warto zachęcić do tego swoją przyjaciółkę, kogoś z rodziny bądź zapisać się na zajęcia grupowe, np fitness bądź inne, rozmaite zajęcia organizowane przez kluby sportowe czy siłownie. W każdym mieście istnieją takie miejsca, warto zorientować się, jakie atrakcje dostępne są w zasięgu naszej ręki i zabrać się do działania. Grupa zawsze będzie wspierać w dążeniu do celu, motywować i pocieszać w chwili zawahania, które również się zdarzają.

Zakupy jako doskonała forma motywacji

Jeśli Twoją wymówką jest brak odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń i to sprawia, że nie chcesz zabrać się do pracy na sobą to idealny moment do zrobienia zakupów i uzupełnienia szafy. Każdy lubi kupować nowe rzeczy, a pachnące ubrania zmotywują do rozpoczęcia treningów. Poza ubraniami istotne są także wszelkiego rodzaju narzędzia, na przykład maty, hantle, obciążniki czy nawet skakanka.

Ewentualnie nowy rower czy rolki, które pozwolą uprawiać sporty na świeżym powietrzu, a przy okazji sprawią, że będziemy mogli wybrać się na wycieczki rowerowe i poznać zakamarki naszego miejsca zamieszkania. Jeśli komfortowo czujesz się w swoim ubraniu to zdecydowanie pewniej i chętniej będziesz uprawiać sport, a poprzez urozmaicanie ćwiczeń za pomocą skakanki czy hula hop sprawisz, że Twoje ćwiczenia nie będą nudne.

pierwszy trening jak sie zmotywowac do treningu (2)

Kontrola efektów w walce o zdrowie

Pamiętaj o zrobieniu zdjęcia oraz zmierzeniu swoich wymiarów ciała, aby wraz z biegiem czasu i ilością wykonanych ćwiczeń móc cieszyć się efektami. Po kilku tygodniach warto ponownie powtórzyć pomiary, aby je porównać. To bardzo wyczekiwany moment, a zgubienie kilku kilogramów, bądź centymetrów to idealna nagroda za wysiłek i pracę jaką wykonaliśmy w celu zmienia swojego życia i sylwetki.

Najważniejszym aspektem bycia osobą aktywną jest fakt, że wtedy dbamy o zdrowie. Aktywność fizyczna poprawia nasze samopoczucie i sprawia, że wyniki badań ulegają polepszeniu. Czynniki medyczne to również wspaniałe motywatory do podjęcia ćwiczeń i wybrania się na pierwszy trening.

Ćwicz z muzyką

Muzyka towarzyszy nam praktycznie codziennie. Zdecydowanie lubimy słuchać wesołych utworów, które poprawiają nasze samopoczucie. W takt ulubionych utworów muzycznych można wykonywać intensywniejsze i dłuższe treningi. Istotne jest, aby były to utwory, które znamy i lubimy, ponieważ sprawią, że ćwiczenia staną się zdecydowanie przyjemniejsze. Na platformach streamingowych znajdują się nawet specjalne playlisty przeznaczone dla osób ćwiczących i warto z nich skorzystać.

Wyznacz sobie nagrodę

Wiadomo, że jeśli wykonujemy jakieś czynności w określonym celu to ich realizacja łatwiej nam przychodzi. Poza celem w postaci wymarzonej sylwetki warto także określić nagrodę za wykonany wysiłek. Najpopularniejsza nagrodą są tak zwane cheatday/cheatmeale. Oznacza to tyle co posiłek/dzień, w którym możemy zjeść to na, co mamy ochotę.

Trzymając dietę przez długi okres warto wpleść w nią coś niekoniecznie zdrowego, ale bardzo lubianego przez nas. To pomoże nam utrzymywać zdrowy tryb życia, odliczając do wymarzonego dnia. Nagroda po dużym wysiłku i osiągniętym celu smakuje dużo lepiej i daje bardzo dużą dawkę satysfakcji oraz co ważne motywacji, aby dalej ćwiczyć i walczyć o wymarzoną sylwetkę czy zdrowie.

Tomasz Pagacz
Author: Tomasz Pagacz