Jakie treningi wykonywać w domu?

Jakie treningi wykonywać w domu?

Często nie mamy czasu, aby wybrać się na siłownie, a bardzo chcemy ćwiczyć. Idealnym rozwiązaniem będzie trenowanie w domu. Można wykonywać treningi całego działa, bądź poszczególnych partii, na których najbardziej nam zależy. Ćwiczenia w domu wcale nie muszą być nudne, wymagają jedynie dawki motywacji. Zobacz, jakie ćwiczenia wykonywać w domu i jak się do tego przygotować.

Jak się zmotywować?

Pierwszym krokiem będzie rozpisanie planu treningowego, który pomoże nam się lepiej zorganizować. Treningi powinny się o niego opierać, abyśmy mogli obserwować efekty i sprawdzić czy dany plan jest odpowiedni dla nas. Powinienieś wiedzieć kiedy, w jakie dni wykonujesz ćwiczenia, aby móc zorganizować sobie odpowiednią ilość czasu. Na samym początku warto zakupić ubrania czy sprzęty niezbędne do trenowania w domu. Wszystko po to, aby móc się lepiej motywować. Kolejną dawką motywacji będzie ustalenie konkretnej godziny, aby wstając rano planować dzień w taki sposób, aby zdążyć zrobić trening i nie szukać wymówek.

Jak ćwiczyć w domu?

Istnieje wiele możliwości, jeśli posiadamy zastrzyk gotówki i miejsce w naszym mieszkaniu. Możemy umieścić w nim specjalistyczne sprzęty i stworzyć domową siłownię. Jednak to plan wymagający zaangażowania, miejsca i pieniędzy. Warto pamiętać, że bez dawki gotówki również można ćwiczyć w domu.

Żyjemy w świecie social mediów i dzięki temu na różnych platformach możemy znaleźć mnóstwo motywujących kanałów. YouTube pęka w szwach od trenerek czy trenerów nagrywających swoje treningi. Jeśli nie jesteśmy pewni jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać ze względu na nasz stan zdrowia czy inne przeciwwskazania warto udać się w tym celu do specjalisty po poradę.

treningi domowe inżynieria ciała

Sprawdź nasze treningi domowe!

Jakie ćwiczenia będą odpowiednie?

Jak wiadomo, ćwiczenia można wykonywać bez profesjonalnego sprzętu w domowym zaciszu. Jeśli potrzebujemy obciążenia, możemy w tym celu wykorzystać butelkę wody, którą i tak musieliśmy zakupić. Wszystko zależy od rodzaju ćwiczeń jakie wybierzemy. Doskonale na domowe warunki sprawdzi się tabata. Jest to intensywny trening opierający się na interwałach. Wykonujesz ćwiczenia przez 20 sekund a przez kolejne 10 odpoczywasz. Alternatywą dla tabaty może być skakanka, ponieważ to ćwiczenie również pozwoli spalić tkankę tłuszczową.

W zależności od tego, jaką partię naszych mięśni chcemy ćwiczyć powinniśmy tak dobierać ćwiczenia. W domu bez problemu można ćwiczyć nogi, brzuch, pośladki, a nawet budować masę mięśniową. Poradzimy sobie z takimi ćwiczeniami w zaciszu domowym bez dodatkowych sprzętów.

Etapy ćwiczeń

Na samym początku trzeba pamiętać o rozgrzewce. Bez względu na to, na jaki rodzaj ćwiczeń się zdecydujemy rozgrzewka zawsze jest kluczowym elementem. Zmniejsza ryzyko kontuzji oraz pozwala rozbudzić ciało do pracy. Na początek mogą być pajacyki czy przysiady, które podbiją nam tętno. Kolejnym krokiem będzie wykonanie ćwiczeń mobilizacyjnych, które rozgrzeją nasze mięśnie i stawy. Mogą to być dynamiczne wymachy czy krążenia ramionami. Teraz czas na część główną treningu. W teorii trening w domu nie różni się niczym od treningu na siłowni. Również warto rozłożyć go na serie, uwzględniając liczbę powtórzeń i czas na odpoczynek. Trening powinien być wymagający, aby po jakimś czasie widzieć wszelkie efekty. Na samym końcu nie możemy zapomnieć o rozciąganiu mięśni, aby zniwelować bolesne zakwasy.

Warto czy nie warto?

Ćwiczenia w domu to bardzo dobra alternatywa dla osób chcących zaoszczędzić trochę czasu w trakcie dnia. Nie będziemy musieli szukać wymówek, że pogoda za oknem nie jest zachęcająca czy brakuje nam czasu na dojazd na siłownię, ponieważ możemy ją stworzyć w swoim domu. Podstawą jest ustalenie odpowiedniego planu i stosowanie się do niego. Ćwiczenia w domu wcale nie muszą być nudne, zawsze możemy je urozmaicić wszelkimi sposobami. Jeśli mamy odpowiednie fundusze to wystarczy wybrać się do sklepu sportowego i zakupić kilka dodatków.

Nowy strój, hantle czy guma do ćwiczeń to coś, co z pewnością nas ucieszy i zmotywuje. Należy zacząć od treningów, które nas nie obciążą. Jeśli do tej pory jedynym sportem jaki wykonywaliśmy była droga do pracy, to z pewnością musimy zacząć od czegoś łatwego, a z biegiem czasu i praktyki zwiększać i urozmaicać swoje ćwiczenia.

Pamiętaj o zaletach treningów w domu, jest ich bardzo dużo. Po pierwsze oszczędzasz czas i pieniądze, które musiałbyś wydać na karnet. Dodatkowo, nie musisz znajdować czasu, aby dojechać na siłownię. Od razu po skończonym treningu możesz wziąć relaksującą kąpiel, a co najważniejsze dbasz o swoje zdrowie i sylwetkę, co jest najważniejsze.

Tomasz Pagacz
Author: Tomasz Pagacz